Menu
School Logo
Language
Search

Meet the Governors

Nikki Jordan, Chair of Governors

Lead Governor for Early Years, Governor Development

Membership: Local Authority (LA) Governor, nominated by the LA, appointed by the Governing Body

Term of Office: 05.12.2017 - 04.12.21

Member of TLC (Teaching Learning & Care) Committee and Finance & Resources Committee.

Relevant & Pecuniary Interests: None (Sept 2020)

Attendance 2019 - 20 Academic Year: 100% (17 of 17 meetings)

"I have been a governor at the school since 2013 and have been Chair of the Teaching, Learning and Care Committee (affectionately shortened to TLC!) for most of that time. I am now enjoying the challenge of being Chair of the Governing Body at Woolhampton CE Primary School.

My role as Chair involves leading the Governing Body in strategic discussions and decisions regarding school policies, aspects of safeguarding and curriculum subjects, as well as ensuring we have updates on the progress of year group cohorts in terms of their achievement and attainment. I hold a strong belief that there should be challenge at every level for every child.

I am responsible for Early Years as a link Governor. This is an ever-changing aspect of the Primary Curriculum and there always seems to be something new or different to report on. I am also keen to develop the Governor roles and responsibilities using their skill set to benefit the school and staff.

I believe my skills and experience in being a Primary Teacher and an Early Years Consultant for the Local Authority enables me to be an effective member and Chair of the Governing Body and I am very much looking forward to being part of the school's future".

 

Kath Burns, Headteacher

Membership: Ex-Officio

Member of TLC Committee and Finance & Resources Committee.

Relevant & Pecuniary Interests: None (Sept 2020)

Attendance 2019 - 20 Academic Year: N/A.

 

Rebecca Cox

Lead Governor for English, Website Monitoring

Membership: Staff Governor elected by school staff

Term of Office: 04.02.2019 - 03.02.2023

Member of TLC Committee

Relevant & Pecuniary Interests:  None (Sept 2020)

Attendance 2019 - 20 Academic Year: 92% (12 of 13 meetings) 

"I have been teaching at Woolhampton since 2016 and have taught across a range of year groups.  As well as being Year 6 Class Teacher, I am also Senior Teacher and SENCo.  I am passionate about our wonderful school and I feel privileged to be a staff governor.  Woolhampton CE Primary is a very special place and I am delighted to be involved as a Governor in helping to shape it’s future direction for our children, their families and the wider community." 

 

Reverend Jane Manley

Lead Governor for PSHE (Personal Social Health Economic), RE (Religious Education)

Membership: Ex-Officio Foundation Governor (Priest)

Member of TLC Committee

Relevant and Pecuniary Interests: Ex-Officio Governor for Brimpton C of E Primary School and Aldermaston C of E Primary School (Sept 2020)

Attendance 2019 - 20 Academic Year: 92% (12 of 13 meetings)

"I am the Rector of the Benefice of Aldermaston and Woolhampton serving the local communities in six villages.    A foundation governor in a Church School has the additional task of ensuring that the whole curriculum and all that we do as a school, adds a Christian value and ethos.  I see my role as supporting the school to value and encourage all our children and staff, including those of other faiths and no faith, to become the people God created them to be – ‘education is about fullness of life’ to quote Archbishop William Temple.   I lead Collective Worship on a weekly basis."

 

Kate Moir

Lead Governor for Curriculum

Membership: Foundation Governor appointed by Parochial Church Council (PCC)

Term of Office: 09.03.2022 - 08.03.2026

Chair of TLC Committee

Relevant & Pecuniary Interests: None (Sept 2020)

Attendance 2019 - 20 Academic Year: 85% (11 of 13 meetings)

"I worked in publishing, and hotel sales and marketing before leaving to spend more time with my children. I volunteered at the Rugby Portobello Trust, specifically helping pregnant teenagers and assisting in the trust's school for children whom had been excluded from mainstream education. I ran Sunday school classes at our church in London and was chair of the trustees of the nursery school which my children attended.

I am married with three children and have lived in Upper Woolhampton since 2011. I am a member of St Peter's Woolhampton PCC, where I help with Messy Church and the monthly Family Service.".

 

Adrianna Partridge

Lead Governor for Equalities and Diversity, Health & Safety, GDPR (General Data Protection Regulation)

Membership: Foundation Governor appointed by PCC 

Term of Office: 12.03.2020 - 11.03.2024 

Chair of Finance & Resources Committee

Relevant & Pecuniary Interests: None (Sept 2020)

Attendance 2019 - 20 Academic Year: 77% (10 of 13 meetings)

"I have worked within local government for 13 years, and am currently the Head of Corporate Services for two local authorities. I have strategic responsibility for HR (450+ workforce), IT, communications, customer services, data protection, programme management and assurance which includes health and safety, insurance and critical incident response. I also act as the councils’ lead scrutiny governance strategic adviser.

My background and experience gives me a sound knowledge base to support the school with any operational and governance advice that may be needed.

I am honoured to be a governor and be able to pro-actively offer my skill set to help, support and steer the school, especially in the use of its resources, for the benefit of the whole school community. ".

 

VACANCY

 

 

Membership: Foundation Governor appointed by PCC

Term of Office: 4 Years

Member of *

Relevant & Pecuniary Interests: *

Attendance 2019 - 20 Academic Year: N/A

"....."

 

Kim Wyrley-Birch

Lead Governor for SEND (Special Educational Needs & Disabilities) and Inclusion 

Membership: Foundation Governor appointed by Diocese

Term of Office: 19.06.2018 - 18.06.2022

Member of TLC Committee.

Relevant & Pecuniary Interests: None (Sept 2020)

Attendance 2019 - 20 Academic Year: 62% (8 of 13 meetings)

"I have lived in Upper Woolhampton for 14 years, with my husband and three children and and honoured to be part of the Governing Body.

I am a qualified Specialist Teacher and Assessor and have taught children with specific learning difficulties for the past seven years.

I passionately believe that the appropriate intervention and support can have a life changing impact on all learners, but particularly those with a specific learning difficulty. I hope to bring my knowledge and experience of SEN to the Governing Body. As Lead Governor for SEND I will be sitting on the Teaching and Learning Committee."

 

Terry Webster

Lead Governor for Mathematics

Membership: Foundation Governor appointed by the Diocese

Term of Office: 19.03.2019 - 18.03.2023

Member of Finance & Resources Committee

Relevant & Pecuniary Interests: None (Sept 2020)

Attendance 2019 - 20 Academic Year: 69% (9 of 13 meetings)

"In my life I have been a Stockbroker, a Farmer, a Residential Property Developer and over the last 20 years a Commercial Property Consultant.  I was married but sadly my wife died in November 2017.  We missed our 50th Wedding Anniversary by 4 months.  My two grandsons were attending Elstree School and my son suggested that I move from my home in Northiam, East Sussex to West Berkshire.  He thought that Douai would suit me and I love it here and soon got into the swing of things socially.  I joined the congregation at St Peters Church and have really enjoyed the people and the worship which the church provides.  I was invited to join the PCC and various other bodies attached to work in the Benefice.  It was also suggested that I should apply to become a Governor at Woolhampton school when a vacancy arose, I was accepted and have so enjoyed my duties so far namely sitting on the finance and resources committee and being link governor for Mathematics.

This school, its staff and its children are truly inspirational.  I hope that I am able to serve in whatever capacity the Governing Body sees fit for years to come".

 

Carly Madders

Lead Governor FoWS (Friends of Woolhampton School), Parent Forum

Membership: Foundation Governor appointed by the Diocese

Term of Office: 18.01.2022 - 17.01.2026

Member of Finance & Resources Committee

Relevant & Pecuniary Interests: None (Sept 2020)

Attendance 2019 - 20 Academic Year: 85% (11 of 13 meetings).

"I have been a part of Woolhampton C of E Primary School for just over 3 years and most recently have enjoyed supporting the school by taking on the role of Governor.  Our school demonstrates on a daily basis the values in which we believe and to be able to be part of this is very rewarding. 

I have seven years experience in banking and am now in the IT industry as a Project Manager.  My main aim as a Governor is to see how we can look further afield to gain help from the community and afar in a financial and non-financial aspect.  If you are reading this and think that you may be able to support us in some way then please do get in touch."

 

Martin Harding

Lead Governor for Finance and Premiums, Information Technology (IT)

Membership: Parent Governor elected by parents

Term of Office: 13.10.2018 - 12.10.2022 

Member of Finance & Resources Committee.

Relevant & Pecuniary Interests: None (Sept 2020)

Attendance 2019 - 20 Academic Year: 77% (10 of 13 meetings)

‘I am thrilled to be newly appointed as a governor to the school. I live in Thatcham, am married and have four children (two of which are at Woolhampton School). They love the school and I have been very impressed with it too. Maintaining and developing the excellent environment of the school is something that I hope to be able to assist with. I work as an Independent Financial Adviser, specialising in pension and investment planning.’

 

 

Kelly Mitchell

Lead Governor Safeguarding

Membership: Parent Governor elected by parents

Term of Office: 16.03.2022 - 15.03.2026

Member of TLC Committee

Relevant & Pecuniary Interests: 

Attendance 2019 - 20 Academic Year: N/A

"...."

 

James Mottram

Link for Admissions

Membership: Associate Member (Finance & Resources Committee with voting rights) - appointed by the Governing Body.

Term of Office:- 14.11.2020 - 13.11.2022

Member of Finance & Resources Committee.

Relevant & Pecuniary Interests: None (Sept 2020)

Attendance 2019 - 20 Academic Year: 92% (12 of 13 meetings)

"I'm a relative newcomer to the village, moving to Upper Woolhampton with my wife, Amy and daughter Maisie in 2015. Maisie started at Woolhampton School in 2016. I work in the Pensions industry and have a background in Counselling and Psychotherapy, having worked as a Practitioner, Trainer and Assessor for a local children's counselling organisation for some years. I have also worked voluntarily as part of the welfare team at various music festivals. In my spare time, I enjoy spending time with my family and am a keen (although not necessarily successful) cook and hiker".

 

Sarah Fenwick-Stubbs

 

Membership: Associate Member (TLC Committee with voting rights) - appointed by the Governing Body.

Term of Office:- 21.03.2022 - 20.03.2024

Member of TLC Committee.

Relevant & Pecuniary Interests: 

Attendance 2019 - 20 Academic Year: N/A

"....".

 

Rachael House Gemmell

Clerk to Governors

Relevant & Pecuniary Interests: None (Sept 2020).

"I have been a Clerk since 2013 and and currently Clerk for 3 West Berkshire primary schools.  I began as Clerk for Woolhampton in March 2017 and attend all Full Governing Body and committee meetings.  Along with minute taking my role is to advise the Governing Body on their on statutory and legal duties and support all governors to deliver effective governance within the Governing Body as a whole.  

In 2018 I completed "The Professional Clerk" programme with West Berkshire Council Governor Services (in association with Hampshire County Council).  I have two daughters.  

 

Recent Previous Governors & Associate Members

Andrew Saunders (term ended 17.09.2021) Associate Member of Finance & Resources Committee.  Also previously Parent Governor, Chair of Governors and IT Lead Governor.  

Catherine Lovell (resigned 03.11.2021) PCC Foundation Governor.  Also Lead Governor for Community.

Lottie Wadsworth (resigned 20.03.2022) PCC Foundation Governor and previously Parent Governor.  Also Vice Chair of Governors and Safeguarding Lead Governor.

The Governing Body are grateful for all their time and contributions.  

 

Top